پرده برداری از زندگی بنی صدر

on

درباره بنی صدر 

زندگینامه بنی صدر رییس جمهور ایرانی ابوالحسن بنی صدر متولد سال ۱۳۱۲ در روستای باغچه ،از توابع همدان و فرزند ایت الله سید نصرالله بنی صدر نوه ی صدر العلمای همدانی بود.او پس از اخذ مدرک ابتدایی و متوسط در سال ۱۳۳۴ وارد دانشگاه شد و چهار سال بعد در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شد و در همان سال بود که با ایت الله طالقانی و جلسات تفسیر قران او در مسجد هدایت تهران اشنا شد.

بنی صدر تا قبل از پیروزی انقلاب

بنی صدر تا قبل از پیروزی انقلابۤ برای مردم کشور چهره ای نا شناخته بود،اما تلاش ها و فعالیت هایی که به هنگام عضویت در جبهه ملی در اروپا از خود نشان می داد (در طول سال ۵۷ و هجرت امام خمینی از نجف به پاریس) نام او را بر سر زبانها انداخت و روز ورود امام خمینی به کشور(۱۲ بهمن۵۷)یکی از افرادی بود که همزمان با امام خمینی به تهران امد.

بنی صدر ونمایندگی مجلس خبرگان

بنی صدر در مرداد سال ۵۸ به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان،عهده دار نقشی در تدوین قانون اساسی شد و هنگام تدوین اصل ۱۱۵ قانون اساسی (که می گفت رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی،ایرانی الاصل و توابع ایران،مدیر و مدبر،دارای حسن سایقه،امانت و تقوا،مومن و معتقد به جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد)به مخالفت صریح با اجزایی از این اصل پرداخت و اعلام کرد که برای رییس جمهور شدن تخصص و توان مدیریتی کافی است و لازم نیست که ان شخص دین باور و متقی باشد.

همین نقطه نظرات او رفته رفته،اختلاف و شکاف زیادی میان او و دیگر رجال سیاسی هم دوره او از جمله شهید بهشتی ایجاد کرد.

بنی صدر که بود ؟

او فارغ التحصیل در رشته‌های اقتصاد وحقوق اسلامی از دانشگاه تهران  بود. چهار سال در مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی مشغول به کار بود. وی در سال ۱۳۴۰ زندگیش را با عذرا حسینی آغاز کرد که حاصل این ازدواج یک پسر و دو دختر بود.

ابوالحسن بنی صدر پس از گذراندن دوره تحصیلات خود  برای تکمیل آن به اروپا سفر کرد. او  مدرک خود را در رشته علوم اقتصادی از دانشگاه پاریس گرفت.او در عین حال به تدریج روابط خود را با گروه های اسلام گرا نیز وسعت بخشید بعنوان مثال  به تشکیلات دانشجویان مسلمان خارج از کشور ملحق شد. او همچنین کتابهای زیادی نوشت و از جمله این کتاب ها «اقتصاد توحیدی» بود.

فعالیت های  آغازین بنی صدر

بنی صدر در سال ۱۳۴۱نماینده دانشجویان دانشکده حقوق و مسوول سازمان دانشجویان در کنگره جبهه ملی ایران بود. او رهبری گروه کوچکی از دانشجویان مخالف شاه را بر عهده گرفت و دو بار به خاطر همین فعالیتهایش دستگیر و راهی زندان شد.

بنی صدر در قیامی ناموفق علیه حکومت در خرداد  ۱۳۴۲ مجروح گشت و همان موقع کشور را ترک گفت و عازم فرانسه شد. بنی صدر در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب، به عنوان اسلامگرای آتیشی و اقتصاد دان انقلابی با سخنرانی هایش به مبارزه با حکومت شاه می‌پرداخت. هاشمی رفسنجانی اعتقاد داشت، در طی این سالها بنی‌صدر خود را نظریه پرداز انقلاب می‌دانست.

شروع پیروزی انقلاب

سخنرانی های بنی صدر سه بعد از ورودش به ایران در دانشگاه شریف آغاز شد. این جلسات به مدت ده روز یعنی درست تا پیروزی انقلاب به طول انجامید. در  طی مدت کوتاهی او خود را به عنوان چهره ای اسلام گرا و در عین حال روشنفکر و انقلابی معرفی کرد. با موافقت روح‌الله خمینی بنی صدر عضو شورای انقلاب شد اما حاضر نشد با دولت موقت همکاری کند. بعد از پیروزی انقلاب،  خمینی بنی صدر را ابتدا در تیر ماه سال ۱۳۵۸ به سمت معاونت وزارت اقتصاد و دارایی و بعد از آن به سمت وزیر آن گماشت. بنی صدر همچنین از ابتدای بهار همان سال به عضویت شورای انقلاب درآمد.

 

رئیس جمهوری بنی صدر

بنی صدر پس از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور نیز مسیر اختلاف با دیگران را در پیش گرفت و تلاش داشت که فقط مجری نقطه نظرات و ایده های خود باشد.

سرانجام بنی صدر

سرانجام امام خمینی در ۳۰ خرداد۱۳۶۰ وی را با فرماندهی نیروهای مسلح بر کنار کرد و در ۳۱ خرداد طرح (عدم کفایترسیاسی رئیس جمهور با ۱۷۷ رای ممتنع به تصویب رسید و در نتیجه ریاست جمهوری او پس از حدود یک سال و ۳ماه به پایان رسید و او پس از مدتی کوتاه زندگی مخفیانه، به همراه مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین (منافقین) به پاریس گریخت و پناهنده شد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s